kreator

Naczynia

In książki on 06/02/2010 at 23:10

Do układania roślin żywych i suchych potrzebne są nam przede wszystkim odpowiednie pojemniki. Jest wiele rodzajów pojemników, różnią się one między sobą zarówno mate­riałem, z jakiego są wykonane, jak i też barwą oraz kształtem.

Pojemniki z drewna (miseczki, koszyczki, łupiny z orzecha kokosowego, wydrążony pień) dobrze pasują do kompozycji z roślin suszonych. Natomiast jeśli chcemy wstawić dekoracje z roślin żywych, to trzeba taki pojemnik uszczelnić folią. Wazon musi być do­pasowany kolorem, kształtem i wielkością do naszego bukietu.

Pojemnik należy tak dobierać, aby był statyczny. Kompozycja nie powinna przechylać się na jedną stronę. Kwiaty duże i ciężkie należy mocować nisko i jak najbliżej środka cięż­kości. Jeśli układamy kompozycje z kwiatów wychylających się i ciężkich, to należy do­brać pojemnik dopasowany do takiego układu kompozycji.

Kolor naczynia jest bardzo ważny. Wazony szklane pasują idealnie do każdej kompozy­cji. Gdy jednak chcemy podkreślić jakąś barwę kwiatu, wybieramy kontrastowy kolor wazonu. Barwy: biała, szara i czarna mają właściwość podkreślania innych kolorów. Bardzo efektownie wyglądają bukiety z kwiatów w jednym kolorze umieszczone w wa­zonie tego samego koloru, ale o ton ciemniejszy.

Pod wpływem japońskiej sztuki układania kwiatów rozpowszechniły się pojemniki pła­skie np. półmiski, blachy do pieczenia ciast, talerze, czyli wszystko, co jest dostatecznie głębokie, aby pomieścić rośliny.

W smukłych wazonach ustawiamy bukiety o kształtach wydłużonych, które naśladują linie wazonu, czyli wykorzystujemy tu przede wszystkim rośliny o mocnych, prostych łodygach. Niezbyt dobrze prezentowałyby się tutaj kompozycje okrągłe lub płaskie.

Naczynia kuliste dobrze jest eksponować z bukietami w kształcie kuli lub owalu. Kwiaty nie powinny wychylać się zbyt silnie w różne strony, bo popsuje to kształt kompozycji.

Kwiaty egzotyczne (np. strelicje, storczyki, anturium) świetnie prezentują się w wazo­nach metalowych, srebrnych, bądź ceramicznych.

Rośliny niskie, z krótkimi łodygami powinny być umieszczane w niewysokich, płaskich pojemnikach: małych wazonikach, płaskich miseczkach itp.

Asymetryczne kształty wazonu podkreślimy poprzez asymetryczne ułożenie bukietu. Lepszy efekt uzyskamy poprzez ustawienie w takim wazonie roślin powyginanych, niż o prostych i sztywnych łodygach.

fragment ebooka „Układanie kwiatów”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: